There are no breaking news at the moment

Przewodnik Gault&Millau

Nazywany również „żółtym przewodnikiem” to poradnik, którego historia rozpoczyna się w 1961 roku. Wówczas Henri Gault i Christian Millau zaczęli pisać felietony na temat odwiedzanych przez siebie francuskich restauracji.

Recenzenci przewodnika zamiast gwiazdek (tak jak w przewodniku Michelin), przyznają restauracjom „czapki kucharskie” i skupiają się nie tylko na dużych miastach, ale także na tych mniejszych lokalach.

Restauracje mogą zdobyć od 1 do 20 punktów, przyznawanych na podstawie smaku i wyglądu potraw, jakości użytych produktów a także obsługi. Najwyższą oceną jaką można dostać jest 5 czapek.

Restauracje wyróżnione czapkami

W samym Lublinie znajduje się kilkanaście restauracji, które zdobyły czapki Gault&Millau.

Jedną z nich jest Zielony Talerzyk, znajdujący się przy ulicy Królewskiej 3. Ten niewielki, skromnie urządzony lokal oferuje swoim gościom proste, a jednocześnie smaczne potrawy, przygotowywane z najlepszych sezonowych produktów. Codziennie zastaniemy tam inne menu, wypisane na ścianie kredą „inspirowane smakami z całego świata”.

Drugą restauracją wyróżnioną w przewodniku Gault&Millau, jest restauracja 16 Stołów, zlokalizowana na Starym Rynku w Lublinie.

Oprócz czapki kucharskiej 16 Stołów otrzymało także rekomendację Slow Food Polska oraz wyróżnienie w przewodniku „Poziomki Magdy Gessler”. Szef kuchni – Piotr Kwiatosz serwuje swoim gościom tradycyjną kuchnię polską w nowoczesnym wydaniu, praktykując filozofię slow food, czyli gotując z wykorzystaniem lokalnych produktów.

W przytulnym wnętrzu restauracji możemy zjeść posiłek z całą rodziną – młodsi goście restauracji będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanego menu dziecięcego, a starsi z karty wyselekcjonowanych win i alkoholi.

W restauracji Piotra Kwiatosza możemy zorganizować przyjęcia rodzinne, imprezy okolicznościowe, spotkania biznesowe, bankiety, szkolenia i warsztaty.

Drugim lokalem, który ten wybitny kucharz także prowadzi w Lublinie jest restauracja Chapter One, znajdująca się w Rynku. Należy ona do nieco bardziej ekskluzywnych propozycji. Możemy spróbować tam kuchni fine dining, którą rozsławił w Polsce Modest Amaro. Fine dining to małe porcje, które zawierają w sobie maksimum różnych smaków i wnoszą do gastronomii ciekawe techniki. Mitem jest, że nie można się nimi najeść. Wpadnijcie do Chapter One i sami spróbujcie.